יום שלישי, 10 בינואר 2017

הרדמה מלאה בטיפולי שיניים – מתי ולמה

הרדמה מלאה בטיפולי שיניים – מתי ולמה

ישנן כיום אין ספור שיטות אשר באמצעותן ניתן להרדים את הפציינט המטופל בטיפול שיניים – ראשית כל ניתן לעשות זאת באמצעות אלחוש או שימוש בגז צחוק, במקרים משמעותיים יותר ניתן להשתמש בזריקת הרדמה מקומית ובמקרים קצת יותר רציניים – ניתן לבצע גם זריקת הרדמה מלאה. מי שלא יודע, הרדמה מלאה כוללת חוסר הכרה מוחלט בזמן הטיפול מצד המטופל, כך שלא יוכל לזוז או להרגיש ולו במעט את הכאב שבמסגרתו. ישנם מקרים שונים בהם ישנו הצורך בהרדמה מלאה, חלקם לפי בחירת המטופל ועל פי הסכמתו של רופא השיניים עם אישור מיוחד, וחלקם גנריים לטיפולי שיניים מסוימים הדורשים זאת. במאמר זה נלמד על סוגי המקרים השונים, מתי ולמה.

מתי ולמה נבצע הרדמה מלאה לצורך טיפול שיניים?
1.      חשש המטופל – לא מעט אנשים סובלים ממה שנקרא בפי אנשי מקצוע "חרדה דנטאלית" – החשש מטיפולי שיניים מאוד תדיר בקרב אנשים. כאשר החשש הופך להיות אובססיבי וגובל בחרדה, ישנה הבעיה שמא המטופל יזוז או ישתולל במהלך הטיפול גם אם כאב ממשי לא יורגש וכתוצאה מכך חלילה עלול להיפגע. במצב מורכב כזה, רופאי שיניים מסוימים יכולים לקבל אישור מיוחד לבצע זריקת הרדמה מלאה שתוציא כל אפשרות לתזוזה או פגיעה במהלך הטיפול.
2.      טיפולי שיניים מורכבים – לצד סתימות וכתרים, טיפולי שיניים הנחשבים לפשוטים ומאפשרים זריקת הרדמה מקומית בלבד באזור הפה בו הם מתבצעים, הרי שישנם גם טיפולי שיניים הרבה יותר מורכבים, כואבים ושדורשים מידת ריכוז ודיוק מצד הרופא. בטיפולים אלו מתבצעת הרדמה כללית באופן כללי עבור כל המטופלים (אלא אם כן ישנן בעיות רפואיות לעבור את ההרדמה הזו). סוגי הטיפולים יכולים להיות טיפולי שורש, השתלות חניכיים, השתלת עצם, הכנסת שתלים דנטאליים או כל ניתוח כירורגי אחר בפה.


על אף הפתרון שנראה לכאורה פשוט שבזריקת ההרדמה המלאה, היא בהחלט לא מומלצת. הוצאה של אדם מהכרה יכולה להיות בעייתית במקרים מסוימים (דוגמת היריון, או מחלות שונות שאינן קשורות לבריאות הפה מהן האדם סובל). שיטת הרדמה זו באה רק במקרים בהם אין ברירה אחרת ויש לקחת אותה בערבון מוגבל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה